Трябва да си признаем, че природата ни е дарила с богатство, на което с времето май сме обърнали гръб. Богатство, което би могло да ни предпази от редица неприятни ситуации, стига да знаем как да го ползваме. Ежедневното включване на билки в хранителния ни режим може да ни спести много здравословни проблеми. Точно сега в зимния период организмът има нужда да бъде силен. Ето защо би било добре да му помогнем като се обърнем към природните дарове:
Мащерка – уникално ароматна билка с изключително полезно влияние върху организма. Тя има силно изразено антимикробно и антиоксидантно действие и богат витаминен състав. Ценен източник на минерали е, подобрява дихателните функции и има още редица предимства. Ето защо е изключително подходящо да бъде включена в ежедневието ни. Под различна форма” като чай, като подправка в храната, инхалации, масажи… Редовното пиене на чай от мащерка повишава защитните сили на организма.
Набавянето на мащерка е един чудесен повод през лятото да се направи една запомняща се планинска разходка, където детето да се позабавлява на воля и със собствените си ръчички да откъсне билката, а през зимния период ще му е приятно да пие чай от нея.
Разбира се, винаги може да си засадите в саксия и у дома. Тази подправка не изисква много вода и издържа на суша. Обича песъчливи, богати на хумус почви, съдържащи варовик.
Риган – освен че е богат източник на минерали като натрий, калций, магнезий, желязо и манган, риганът притежава антиоксидантни и антибактериални свойства. Билката съдържа голямо количество фибри, които подпомагат стабилизирането на нивото на холестерола в кръвта и отделянето на токсините от организма. Съдържанието на тимол и карвакрол в ригана са съединения, които доказано потискат бактериалния растеж, включително на мощни патогенни бактерии. Риганът е и изключително потентно антиоксидантно средство: един грам от билката има 42 пъти по-висока активност като антиоксидант от ябълките, 12 пъти повече от портокалите и 4 пъти повече от тази на боровинките.
Когато е възможно, е препоръчително да се избира пресен пред изсушен риган, въпреки че изсушаването на билката се отразява само на вкусовите му качества. Добър ваниант е да се постави клонка свеж риган в зехтина, който ползваме за салати и готвене.
Жълт кантарион – чудодейна билка с вълшебни действия. Той има множество лечебни свойства. Преди всичко спомага за бързото регенериране на рани и действа успокояващо. За да приготвите чай от жълт кантарион имате нужда от една супена лъжица кантарион, който се запарва в гореща вода за не повече от 15-20 минути, след което чаят се прецежда и се пие горещ. Важно е да се спазва точната пропорция, за да се избегнат нежелани реакции.
Жълтият кантарион е една прекрасна билка за родителя. Идеално се вписва в ежедневието му, тъй като той лекува И нервната система! 🙂 Положителното въздействие на тази билка при лечение на депресивни състояние е научно доказано.
Често се прилага и външно. Действа изключително благоприятно за зарастването на рани – под формата на компреси и маслен извлек. Също така и при изгаряния. С жълт кантарион се лекуват и редица заболявания на храносмилателната система – гастрит, язва…
Комбинацията на трите билки в чай е уникално средство за подкрепа на организма през зимния период. Като се добави и пчелен мед към него (охладен до 30 градуса, за да не загуби меда свойствата си в горещата течност), то тогава може да сме спокойни, че сме приели дневната си порция естествени подобрители на организма.
Би било добре да се доверяваме повече на природата, отколкото на лекарствата. Природата да стане част от живота ни, а не да се обръщаме към нея само при необходимост. Разбира се, с нищо не е хубаво да се прекалява, независимо че е полезно. Така че винаги трябва да сме умерени в приложението на билките в ежедневието ни – да подпомагаме организма, а не да го затрудняваме.
Leave us a Reply