“Зиме с торбичка, лете – с абичка”, казват възрастните хора.
И както още обичат да поучават, има ли я буквичката “Р” в името на месеца, бъдете нащрек! Февруари е и колкото и да ни се иска, зимата все още не е към края на своето царуване и ни държи в плен с подсмърчащи носове и болни гърла. После и смяната на сезоните ще ни дебне зад ъгъла. Във вечната битка на прекрасното топло слънчице и подмолният студен ветрец сигурно ще има още жертви, които ще изпитат много от зимните екстри, например кашлица в най-различни разновидности.
Затова аз, вдъхновена от бабините илачи, събрах за Вас изпробвани народни рецепти против кашлица и Ви съветвам да сложите няколко важни продукта за домашно лечение в торбичката си.
Черната ряпа е много популярна помощница в борбата с ларингитната кашлица или при хроничен бронхит, придружен от упорита кашлица. Тя има чудесно отхрачващо действие и в рамките на 3-4 дни ще постигнете чудеса. Ето как се приготвя:
-
Отрязвате горната част на ряпата като капаче, издълбавате с лъжичка вътрешността около 0,5 см от краищата и 2-3 см дълбочина в зависимост от големината на ряпата. Запълвате с мед и оставяте да престои цяла нощ. Получената течност се дава по няколко лъжички 3-4 пъти дневно. Може да повторите процедурата със същата ряпа за още една нощ, а на следващата да използвате нова. Не е задължително да се държи в хладилник. Тук е моментът да уточним, че според възползвали се от тази магическа напитка, тя не действа при задна хрема. Няма перфектни неща, за съжаление…
-
При втория вариант се препоръчва консумирането на прясно изстискан сок от ряпата в количество 50 мл няколко пъти на ден. Изстискването на сока става след предварително обелване на черната обвивка на ряпата.
Лененото семе също има отхрачващо и противокашлящо действие и благодарение на леко пикантните си качества има загряващ ефект. Може да се приготви като чай.
- В 200-300 г вода се слага лукче, пукнат орех, дафинов лист (или босилек по желание) и лъжица ленено семе. Веднага като заври, сместа се сваля от огъня. Остава се да кисне около 10 минути, а след като изстине се прецежда и се консумира.
Индришето може да ви е познато като саксийно растение, но то се използва и като билка. Приготвено като чай има чудесно действие при суха кашлица.
- В 1,5 л вода се слагат 6 листа индрише, 6 ореха с черупките, 1 кутийка локум, 1 пакет небетшекер, 6 билкови лукчета или вместо тях 3 цели ябълки с корите и семките. Сместа се оставя да ври на котлона и се разбърква до стопяването на локума и небетшекера. Остава около половината от първоначалното количество. След като изстине, се прецежда. Изпива се в рамките на 3 дни, като се консумира по 3-4 лъжички през 2-3 часа.
Дюлята е много тачена в народната медицина за успокояване на кашлица и лечение на инфекции на дихателните пътища. Чаят от дюля има прекрасен аромат и вкус, дори неподсладен.
- В 600-800 мл вода се слага една средно голяма дюля, разрязана на 6-8 части, заедно със семките. Сварява се до омекване, оставя се да изстине, прецежда се и се консумира като чай. При желание може да се подслади с мед. Същата дюля може да се сложи в нова вода и да се превари още веднъж.
Надявам се, че тези природни богатства ще облекчат дните и нощите Ви, в случай на неприятна кашлица при някой член на семейството. Не подценявайте съветите от типа “Баба каза…”, те са нервоспестяващи. 🙂
снимка: herbologia.ru
1 Comment
Бабини илачи за кашлица | Vip Bebe