Настъпва есента – подходящият период, в който можем да подготвим организма за приближаващата зима, повлекла след себе си настинки, вируси, инфекции. Тук е моментът да положим усилия за укрепване на имунната система, но не по лесния начин – с лекарствени препарати. Хубаво е колкото може те да бъдат избягвани. Колкото по-малко медикаменти се приемат, толкова по-голяма възможност се дава на организма сам да се справя с боледуванията. Вълшебни хапчета и сиропи не съществуват. Всичко зависи от начина на живот, който водим и на който възпитаваме и децата си.
Хранене
Храненето е от изключително важно значение. Веществата, които приемаме с храната оказват съществено значение върху състоянието на организма и в частност на имунната система. Ето защо трябва внимателно да се подбира храната, която предлагаме на децата си. Колкото и да ни се струва трудно, трябва да изградим правилен режим на хранене, който включва всички групи храни с мярка. Веднъж за винаги трябва да откажем себе си и децата си от вредните навици като чипс, пуканки, снаксове. Те съдържат изключително високи нива на сол, които хич не са благоприятни за развиващия се детски организъм. Ако на детето му се яде чипс – направете му домашен – без сол, без консерванти… Не отнема кой знае колко време. Ако му се ядат пуканки – изпукайте вкъщи. Което приготвим с ръцете си ще ни се отблагодари, което ядем от пакети на готово ще ни навреди!
Съществуват много бабини рецепти за засилване на имунитета, които са доказани във времето. Но онова време – когато храната не се е предлагала в пликчета в магазина. Тя е един от основните проблеми за влошаване на здравословното състояние. Откажем ли се от нея сме спечелили битката на половина!
За укрепване на имунната система винаги трябва да се обърнем към природосъобразните продукти. Природата ни предлага изключително голям избор от тях. Стига само да имаме желание да се възползваме. Ето и някои съществени елементи:
– чесън, в сурово състояние. Да, ще си кажете: “Как точно ще накарам детето ми да яде суров чесън?!” Да ви кажа не е много трудно. Аз го предлагам основно в салати. Една от любимите на децата ми е домати, с натрошено сирене, объркано с накълцан чесън, босилек и зехтин. Хапват я с голямо желание и хич и не усещат суровия чесън като неприятна съставка!
– клеева тинктура – изключително мощно средство за засилване на имунитета. Не вярвам да има човек, който да не е запознат с този факт.
– шипка – предлагам основно като чай с прибавен към него карамфил.
– черен бъз – тук слагам един голям удивителен знак, защото с черния бъз трябва да бъдем внимателни. Дава се по една чаена лъжичка три пъти на ден (за лечение на заболяване) и по една чаена лъжичка за профилактика и подобряване на имунитета. Повишеното количество на прием е отровно! Приема се на гладно, половин час преди хранене.
А всички тези отвари предлагам като вълшебни, които ще им дадат сили, в битките които ще водят в игрите. Това е и една от малкото ползи, които дават компютърните игри! 🙂
Движение
Заседналият начин на живот започва да се отразява и върху децата ни. Голяма част от времето си прекарват пред различни технологични устройства – и вкъщи, и навън. А когато сме излезли на разходка е хубаво да се движим, все пак. Да си стоим седнали пред устройствата го можем и вкъщи.
Движението подобрява кръвообращението, което от своя страна работи по-добре и доставя всички необходими вещества до органите. Физическата активност е изключително важен фактор когато говорим за засилване и укрепване на имунната система. Колкото и да ядем плодове и зеленчуци и всякакви полезни за организма вещества, ако те не бъдат усвоени от организма ни, то всички усилия отиват на вятъра.
Един изключително симпатичен педиатър ми сподели: “Ден без разходка е изгубен ден!”
Пролет, лято, есен, зима – всеки ден, във всеки сезон детето трябва да прекарва време навън в движение!
Остатъкът от движение, който трябва да се набави за деня (в студените зимни дни) може да се направи и вкъщи. Имате да миете прозорци? Ами чудесно! Вместо да дадете на детето пакет с пуканки и да му пуснете детско, му дайте една кърпа, шише от препарат, в което сте сипали вода и му дайте важната задача да помогне на мама! Хем ще се забавлява, хем ще е удовлетворено, че помага на мама, хем ще се движи! Е, след него ще трябва да минете и вие с кърпата, ама не е болка за умиране 🙂 Упражнението освен, че е здравословно, възпитава и добри навици у подрастващия ви наследник!
На всички ни е известно, че обездвижването води след себе си затлъстяването, а то от своя страна е хванало за ръка боледуването. Мастната тъкан произвежда вещества, наречени цитокини. Те са елемент на възпалителния процес, имунната система се бори с тях и се изтощава в стремежа си да ги неутрализира.
А за да не се качват килограми, освен движението е необходимо да се поддържа производството на инсулин в норма. Ето защо идваме отново на важната тема с вкусните и сладички близалки, шоколади, вафли, безалкохолните напитки… Измислете начин да ги замените с нещо, което харесва вашето дете. Нещо, което няма да влияе отрицателно на здравословното му състояние, а тъкмо обратното.
Всеки организъм реагира индивидуално на заобикалящата го среда. Универсална рецепта за добро здраве няма. Всичко се постига с желание, с наблюдение какво действа и какво не действа при вас и вашето дете.
А сега стига сте стояли и чели пред компютъра, грабвайте децата и излизайте да се раздвижите! 🙂
Leave us a Reply