С появата на децата в живота им, жените се превръщат в истински All Inclusive мами, чиито енциклопедични познания в дадени сфери са истинско чудо. Прекалената информация обаче води със себе си и някои страхове от ситуации, които майките всячески се опитват да заобиколят. Една такава тема е глутенът. Притесненията от алергии отстъпват място на разумния подход в захранването на детето и често запознаването с глутенови изделия се оставя за по-късен период, което също може да е грешка. Но нека първо да се запознаем с глутена и неговите противоречиви качества.
Какво е глутен? Това е протеин, влизащ в състава на почти всички зърнени храни – пшеница, ръж, ечемик, овес. На него се дължи еластичността на тестото и всъщност именно той ни носи насладата при консумацията на тестени изделия.
Защо е опасен? Глутенът е един от най-трудните за обработка протеини от нашата храносмилателна система, затова трябва да се подхожда внимателно при захранването с него. Прекалено ранното или неправилно захранване с храни, съдържащи глутен (под формата на пюрета, каши, нишестета), може да доведе до раздразнение на тънките черва и до т.нар. глутенова непоносимост – невъзможност на организма да резорбира протеина. Това води след себе си неприятни последствия като диария, запек, подуване на корема, петна по кожата, загуба на тегло и лесна раздразнителност при бебето. Тревожни симптоми са и тъмните кръгове под очите, както и честите настинки и “течащият” нос. Причините за появата на глутенова непоносимост може да се крият както в неподготвената и недостатъчно усъвършенствана храносмилателна система на малкия организъм от една страна, така и в генетичната обремененост от друга.
Кога се въвежда глутенът? Въпросът е доста деликален и спорен. Според някои късното въвеждане (след 7-8 месеца) също може да предразположи организма на риск, докато други съветват да се изчака до годинката. Най-препоръчваната възраст е след навършване на 6 месеца, като въвеждането трябва да става плавно, от храни с ниско към храни с високо съдържание на глутен – овес, ръж, ечемик, пшеница. Също е важно глутенът да се предлага редовно в началото, за да се проявят евентуалните проблеми, тъй като симптомите могат да са налице и чак след няколко месеца.
Разбира се, при деца с фамилна обремененост е желателно да се изчака възможно най-дълго въвеждането на храни с глутен – например до една годинка, а ако и родителите пряко имат непоносимост към глутен – до две години. При деца със специални нужди – аутизъм, хиперактивност, дефицит на внимание, сензорни разтройства и т.н., също се препоръчва премахването на глутена от храната им.
С какво да заместим глутена? От 2005 г. всички производители в Европейския Съюз са задължени да упоменават на опаковките на продуктите си за наличието на глутен, за да се избегнат алергичните реакции. Затова следете внимателно съдържанието, а ако искате да избегнете напълно глутена, то започнете промяната от вашата кухня – заместете различните макаронени и тестени изделия от пшенично, ръжено и пълнозърнесто брашно с такова от безглутенови зърнени култури като ориз, елда, киноа, амарант, просо, царевица. Всяка една рецепта може да бъде приготвена като част от безглутеново меню и изборът изобщо не е малък.
Новото ни меню за деца, алергични към глутен е чудесен пример. Надникнете в сайта и сами ще се убедите в това, че този начин на хранене не е никак ограничаващ. Менюто е толкова вкусно и разнообразно! Залагаме изцяло на брашно от нахут и на верните ни безглутенови приятели в кухнята – елда, киноа, амарант, както и на завишеното присъствие на месо в супите и основните ястия. Надяваме се, че малките ни клиенти ще си облизват все така сладко пръстите и с новото меню!
снимка: WikiHow
Leave us a Reply