“Златото на инките”, “Царицата на зърнените култури”, “Майката на житото”, “Супер храна” – това са помпозните синоними на една от най-ценените и популярни храни в света. Коронацията и славата й обаче са напълно заслужени.
Киноата е една от трите култури, “завещани” от инките. Царевицата и картофите познаваме отдавна, но киноата е сравнително нов и непознат продукт в страната ни. Първи към нея проявяват интерес привържениците на здравословното, рационално и балансирано хранене, и тя става често и любимо присъствие в менюто им. Понеже са с богат хранителен състав, дребните зрънца с лек орехов привкус са предпочитана храна и от вегетарианци и вегани.
Това е един от малкото природни продукти, който съдържа всички незаменими за човешкия организъм аминокиселини, а протеините са два до три пъти повече, отколкото в другите зърнени култури. Киноата е добър източник на витамините В и Е, съдържа умерено количество фибри, наситена е с цинк, желязо, манган, магнезий и фосфор. Не съдържа глутен, гликемичният й индекс (ГИ) е много нисък. Всички тези качества я превръщат в изключително ценна храна за бременни, кърмещи жени и най-вече за подрастващи.
Киноата е изключително интересно растение – зърнена култура с ядивни листа, родее се със спанака и цвеклото. По света се консумират листата, семената и кълновете й. В нашата търговска мрежа лесно се откриват семена, листата не са популярни, а кълновете се получават много бързо – само след няколко часа накисване на семенцата. Приготвя се лесно и бързо. Трябва да се знае, че преди готвене семената трябва обилно да се измият на течаща вода, защото в повърхностния слой се съдържат леко горчиви вещества – сапонини. После се процедира като при ориза – вари се около 15 минути и увеличава обема си около 4 пъти.
Предлага се за хапване в невероятни комбинации – в супи, в салати, като гарнитура към основни ястия. Приготвя се с различни меса, овкусява се с разнообразни дресинги, гарнира се с кисело мляко или сирене, смесва се с ядки (особено популярна комбинация е киноа с кашу, например), а десертите с киноа и плодове са истинска наслада.
Приготвената киноа трябва да се консумира веднага или в деня на приготвянето (в хладилник се запазва непроменена около 24 часа), защото след престой, променя аромата си. Богатото съдържание на полезни вещества и липсата на глутен правят тази зърнена култура подходяща, а в някои случаи незаменима, за бебета след седмия месец.
Както приятелите на ВИП Бебе навярно вече знаят, екипът ни също е голям привърженик на киноата и ястия с вълшебната съставка присъстват често в менюто, с което радваме малките лакомници. Приготвена с пилешко или телешко месо, или пък със спанак и сирене, ястията с подобните на кус-кус зрънца се радват на всеобщото одобрение на малките и техните родители.
Не винаги здравословната храна е вкусна, а вкусната – здравословна, но вкусна и здравословна, киноата е екзотична възможност за разнообразие в менюто и трайно се настанява на трапезата ни.
Снимка: Интернет
1 Comment
Живот без глутен | Vip BebeVip Bebe