Лято е!
Жега, плаж и сладолед са сякаш най-честите асоциации, които правим с този иначе прекрасен и дългоочакван сезон.
В този ред на мисли, в рубриката ни „Хранене с любов“ решихме, че е добре да си припомним добре известни, но често забравяни правила относно детското меню през лятото. Предлагаме 5 прости точки, които е хубаво да си припомняме, когато става дума за хранителния режим на децата, особено докато те са във възрастта, в която все още можем да контролираме нещата, които попадат в менюто им.
1. Вода, вода и пак вода
Важно е да предлагаме на децата, особено тези, които все още трудно могат да поискат сами, от скъпоценната течност достатъчно често, защото чувството на жажда (и предизвикания от нея плач) са вече закъснял индикатор за започнала дехидратация на организма. Тя сигнализира, че вече сме загубили 1-2% от водата в тялото си!
Добре е да знаем, все пак, че според последните препоръки на Световната Здравна Организация, през първите 6 месеца от живота на бебето, на него не му е нужно друго освен майчина кърма. Всякакви добавки, в това число и вода, не трябва да се дават на кърмени новородени, освен ако не се налага по медицински причини. Това е така, защото кърмените бебета задоволяват изцяло нуждите си от вода чрез кърмата, която е съставена от над 80% вода. (Можете да цитирате този факт на всяка по-възрастна дама в обкръжението Ви, която настоява, че измъчвате кърмачето си като не му давате вода през първите месеци от живота му. 😉 ) На изкуствено храненото си бебе може да предложите вода, но не настоявайте да я пие, в случай че не желае.
За вече по-големите бебета и деца, над 6 месеца, които преминават от течна към твърда храна, предлагането на вода е задължително, като това се отнася не само за времето, когато сме навън, а така също и у дома. Топлината и сухият въздух в съвременните жилища могат да предизвикат много по-често жажда, отколкото докато се разхождате на отворени пространства.
Разбира се, набавянето на течности за организма става и благодарение на сокове, фрешове, чайове и др., но те не бива да заместват водата. Въпреки че са полезни, те не са достатъчни за добрия воден баланс на детския организъм, който се обезводнява по-лесно.
2. Наблегнете на свежата храна
„Зеленчуци, който не яде,
той голям не ще да порасте!“
Всички знаем основното правило на здравословното детско хранене – ежедневна консумация на зеленчуци. За предпочитане сурови, но да си признаем това е доста трудно постижимо при по-малките. Затова дори сварени или още по-добре – приготвени на пара, важно е зеленчуците да присъстват в менюто на децата ни. Още повече през лятото – да похрупаме заедно с тях свежа краставичка или морков за следобедна снак закуска или да изпием по чаша таратор с пресен копър може да се окаже добра идея както за малките, така и за възрастните.
След като детето е захранено с твърда храна, плодовете правят лятното детско меню лесно и естествено, благодарение на голямото разнообразие от плодове през този сезон. До 3 години дневната норма на плодовете е 100 грама. Как ще изпълните тази дневна норма зависи от Вас и малкото човече – череши, диня, нектарини, грозде са само част от вариантите. Разбира се, костилките и корите на плодове се отстраняват преди да бъдат предложени на малките.
Важно е да знаем, че е препоръчително още преди да е навършило три или четири годинки, детето вече да е опитвало всички или почти всички видове плодове и зеленчуци. Така шансът то да обича или поне да не отказва повечето от тях нараства значително.
3. Не насилвайте детето да яде
Сигурни сме, че го знаете, но е добре да си го напомняме често – и децата, като възрастните, понякога губят апетит в големите летни жеги. Не бива да изпадаме в паника, че детето не е изяло обичайната си дневна дажба от време на време или че изведнъж е станало „злоядо“. 😉 Много по-лошо от това да яде по-малко един или няколко дни, е да яде на сила, защото мама настоява. По този начин, вместо да възпитаваме здравословни хранителни навици у детето, всъщност насаждаме неприязън към определена храна или време за хранене.
4. Бъдете креативни
Ако детето Ви не е любител на пресните плодове или зеленчуци, или пък водите вечни преговори да се изяде или не още един сладолед, навярно имате нужда да опитате нещо ново и различно в поднасянето на тези храни или техни алтернативи. Ето няколко идеи:
– Нарежете малки парчета диня или пъпеш, набучете ги на клечки за сладолед, клечки за барбекю или пък клечки за зъби, ако парчетата са с големината на хапки, оставете ги за кратко в хладилника и ги предложете на малчуганите.
– Аналогично поднесете сладоледени вафлени фунийки или кофички с плодови парченца асорти и коктейлна клечица, с които децата да „боцкат“ плодчетата.
– Намачкайте сочни плодове като диня, пъпеш и други, разредете с малко вода и замразете във формички за лед.
– Вместо газирани и подсладени напитки, опитайте да изкушите децата с чиста вода, която да охладите леко с няколко предварително замразени гроздови зрънца, боровинки, малинки, къпини или каквото друго се сетите. Тези „плодови ледчета“ не само ще я охладят, но ще придадат приятен аромат на водата, заедно с малко цвят.
– Залепете две бисквитки с плодов йогурт и ги сложете за кратко във фризера – ето лесна и вкусна домашна алтернатива на сладоледа.
– Прибавете малко конфитюр или намачкан плод към кисело мляко и го замразете във формички за лед или просто охладете в подходяща купичка за няколко часа и предложете на домашните.
5. Давайте пример
Да, знаем, че е лесно да се каже и все пак – за да приучим децата си към здравословно хранене, не само у дома, а и навън, както през лятото, така и през всеки сезон, задължително следва да се придържаме към собствените си съвети и правила. Аргументи като „Сладоледът е само за възрастни“ или „Малък си още за студена Кока Кола“ рядко вършат работа, ако Вие ги консумирате в присъствието на децата си. Не е лесно да си модел за подражание и всички имаме своите малки прегрешения в ужасните летни жеги (а и не само 😉 ), но нека си напомняме, че чифт детски очи ни следят и попиват внимателно нашето поведение и хранителни навици. Това е добър стимул и за нас самите да се придържаме към определени правила за хранене, а удовлетворението, че възпитаваме правилно един подрастващ човек е двойно по-голямо.
Снимка: Интернет
2 Comments
3-годишните за… лятото! | Vip Bebe
Полезни детски изкушения през лятото | Vip Bebe BlogVip Bebe Blog