След като вече стана ясно, че децата също са част от домакинството и им се полага част от грижата за него, то сега ще видим как е възможно да се постигне това без много бой 🙂
Не е лесна работа да приучиш щурото си отроче да помага със скучни домакински задължения! Ето защо ще трябва малко повечко креативност в създаването на подходящи практики за забавление при изпълнение на домакинските задачи. Повечето родители пробват различни подходи – свикват семейни сбирки, на които обсъждат и разпределят задълженията, други пък подписват договори с по-големите си деца, трети директно вменяват помощта в домакинството като задължителен и неотложен принос към семейството без право на обжалване… 🙂
Всеки търси възможно най-работещия вариант за семейството си.
Винаги може да превърнем досадното задължение в забавна игра обаче. Просто ни трябва малко въображение. Може да се организира състезание – кой ще приключи пръв, може да се организира конкурс за най-забавна идея за почистване, може да е танцова надпревара – кой ще танцува най-добре докато чисти с прахосмукачката, сгъва прането, зарежда миялната…. Въобще тук имате пълна свобода за свободни съчинения.
Децата лесно могат да бъдат помолени да помогнат вкъщи като им предложим възнаграждение за това. Никой не би отказал на такова примамливо предложение. Обаче то се явява един подводен камък за вбъдеще. Подрастващото щураче ще се научи винаги да очаква възнаграждение за свършеното от него и ще се разочарова когато това не се случи. За да се избегне това неприятно последствие, наградата е хубаво да бъде морална – да го похвалим за изключително добре свършената работа, като подчертаем ползата от нея за да получи детето удовлетворение, че е важно, значимо и върши неща като големите.
Както неведнъж съм казвала, винаги трябва да обясняваме всичко подробно на децата си, за да са наясно защо се постъпва по определен начин в дадена ситуация. А в изпълнението на домакински задължения бонусът е не само потупване по рамото, а и развиване и придобиване на личностни качества – старание, упоритост, решителност, постоянство, отговорност. Все ценности, които ще им бъдат от полза и ще улеснят живота им. Поощряването на старанието винаги ще ги зарадва. Думи като „Забелязах колко се постара при почистването на масата от праха. Направи го, въпреки че искаше да излезеш да играеш навън. Виж обаче колко чиста и лъскава изглежда масата сега…” ще ги накарат да се усмихнат и да се чувстват горди от това, което са направили. Похвалите са нещо, което всеки човек обича да чува за себе си.
Децата често търсят компанията на родителите си за общи игри и забавления. Това дава друга възможност за стимулиране желанието да ни помогнат: “Помогни ми на бързо да приключим с прибирането и почистването и после ще седнем да играем на “Не се сърди човече”. По-приятно се играе в почистен и подреден дом.”
На думи всичко изглежда твърде простичко и лесно постижимо. Обаче в действителност, в действителност винаги е мааааалко по-сложно, особено като получиш отговор на молбата си: “Ох, сега не мога, че ме болят ръцете, изморих се току-що”, казано на фона на купища разпиляни играчки по пода. В тези случаи трябва да се въоръжим с търпение и постоянство и да търсим верния подход към “измореното” дете. А верният подход често е нещо, което детето много обича да прави – разходка навън, примерно или пък може да му предложим щом е толкова изморено да се приготвя за лягане, та да си отпочине. Това действа неотказно и много бързо децата престават да бъдат уморени и започват мудно да прибират. В такива мудни случаи е хубаво да помогнем и ние на детето в задължението му. Така то ще разбере подкрепата ни в изпълнението на задачата.
Моята дъщеря често ми благодари, че й помагам да си прибере играчките. И да си призная – става ми приятно :-). Хитрините й действат и върху мен! Хич не обича да прибира, но обожава да вади прането от пералнята и да ми помага да простираме. Това се случва без никакви молби, покани и каквото и да било. И в тази връзка, добре би било да преценим кои задължения децата ни изпълняват с желание и интерес и тях да правят. Защото няма нищо по-добро от работа свършена с желание!
Leave us a Reply