Децата и буквите
“Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!…”
Цялата мъдрост за благополучие в едно кратко четиристишие, защото хората, които четат държат съдбините в собствените си ръце. Бавно и постепенно хората престанаха да четат и съдбините взеха да се поизплъзват от ръцете. А за да не се случи това и със собствените ни деца ще е добре да ги запознаем с това кратко четиристишие още от много ранна детска възраст. Вместо да им тикаме всякакви технологични устройства в ръцете е по-приемливо да им подадем пъстра книжка, с която да предизвикаме интереса им и да се запознаят с въображението си.
Всяко начало не е никак леко, но има ли желание и постоянство всичко е възможно да бъде постигнато. Същественият въпрос тук е:
Как да предизвикаме интерес на детето към буквите? И на каква възраст това е подходящо?
Имайки предвид, че всяко дете се развива строго индивидуално, то най-приемливият подход е да проверяваме периодично кога е готово за това. Мнозина биха свързали това с голяма амбиция на родителя, но в интерес на истината, ако самото дете прояви желание да учи, то това ще му носи радост и удовлетворение и не би имало нищо общо с настояване от страна на родителя.
Има най-различни игри и забавления, които биха могли да предизвикат интереса на детето. У дома сме ползвали шаблони за очертаване на букви, книжки за оцветяване на букви, магнитна дъска с букви, игра за редене на думи буква по буква (по зададен шаблон с написана дума и съответното изображение) и всякакви подобни, които биха могли да задържат вниманието за конкретната възраст. По мои наблюдения децата са изключително доволни и щастливи от постиженията си когато виждат, че се справят и това им дава самочувствие, че знаят и могат. Неусетно се стига и до момента когато разбират, че могат и да четат сами. Тогава удовлетворението е още по-голямо 🙂
Важен момент, обаче, е и въпросът как да предизвикаме интерес на детето да чете книги.
В днешните технологични времена това е една много трудна задача. Забавленията придобиха образ и звук и изпратиха въображението на книгите в ъгъла. А четенето на книга не би могло да бъде заменено от нищо друго.
Малко са децата, които биха се отказали от бързото забавление на компютърните игри пред четенето на книга. За повечето деца това е един скучен и досаден процес. А това може да се избегне ако успеем да намерим подходяща литература точно за нашето дете. Такава, която ще му бъде интересна и ще го накара да чете и чете от любопитство. Затова е хубаво внимателно да се подбират книгите, за да има удоволствие при четенето, а не да се превръща в задължение.
С времето децата ще научат, че буквите правят живота им интересен, дават им познания, които ги карат да се чувстват уверени в себе си. И никак няма да е пресилено ако кажа, че доброто бъдеще до голяма степен зависи от познаването на буквите 🙂
Не случайно празнуваме тяхното съществуване, независимо, че има опити за изместване и на тези ценности.
Честит празник, бъдете будни и любознателни, защото децата копират поведението на родителите си!
Снимка: Didi Sed
Leave us a Reply