Майчинството е необятна тема, в която се преплитат много ангажименти, приятни и не чак толкова приятни емоции. То е колкото очарователно, толкова и обсебващо. Когато една жена се превърне в майка, нейният свят изведнъж се променя неочаквано и необратимо. Колкото и да се е подготвяла предварително, да е чела каква ли не литература, не знае какво точно бебе ще бъде нейното съкровище. Ако е от спокойните, то трябва да е доволна, че съдбата е била прекалено милостива към нея. Ако обаче е от щурите съкровища, то няма да може да си намери място в радиус на няколко галактики…
Често се говори само за приятните моменти в майчинството, а не чак толкова приятните се премълчават. И така бъдещите майки се оказват със завишени очаквания и понякога, след появата на бебето, остават така разочаровани, та чак изпадат в депресия. Затова на вниманието ви предлагам най-разпространените пет недостатъка на майчинството. Сведох ги до пет, за да не взема да стресна бъдещите родители и с това да предизвикам още по-ниска раждаемост. 🙂
Така, вземете си някаква ободряваща нервите напитка и започвайте да четете.
Най-безобидният недостатък е:
Номер 5. Липсата на социални контакти
Изведнъж, след раждането на бебето, като с магическа пръчка жената станала майка губи способността си да разговаря за каквото и да е друго, освен за бебешки теми. В главата й трайно пускат корени мисли за пълни памперси, часове на хранене, на спане, никнене на зъби и всякакви подобни неща. Става така, че започва да губи реалната връзка със заобикалящия я кръг познати и приятели, особено пък ако те нямат деца. Майката сменя кръга си на общуване със себеподобни – други майки, чиито мисли също са в областта на бебеизрастването. Така информационният поток се разширява, майката започва да мисли за още повече бебешки проблеми и се превръща в ходеща енциклопедия на бебеотглеждането.
В началото всичко изглежда наред, но с напредването възрастта на бебето този социален кръг започва да омръзва и да не е вече толкова необходим. Той обаче е пуснал дълбоките си корени в съзнанието на майката и тя трудно успява да мисли за нещо различно. Много бавно и постепенно, с времето, леко се възстановяват и нормализират социалните контакти на майката.
Най-досадният недостатък е:
Номер 4. Липсата на време
Безспорно след появата на малкото вързопче времето става ваш враг. Надбягвате се непрекъснато с него. Състезанието започва със смяна на памперс, обличане, хранене, оригване, приспиване и….. о-о-о, ама то са минали вече 3 часа и цикълът трябва отново да се повтори, нищо че вие сте още рошава и по пижама, незакусила и недоспала. Повтаряте отново – измиване, смяна на памперс, обличане, хранене, оригване и този път, преди да приспите, гледате да забаламосате времето като му ударите 2 шамара, да се чуди откъде му е дошло. Бързо си оправяте косата и се обличате. Слагате бебето в количката, докато времето още е зашеметено, набутвате необходимите принадлежности в една чанта за следващия цикъл, скачате в джапанките и отивате в най-близкия парк. Но там разбирате, че времето вече се е свестило и ви ръга в ребрата за следващия цикъл.
И така, цикъл след цикъл, надпреварата с времето продължава. Трудно успявате да го забаламосате, за да пооправите къщата. Лукс е да се намери време да закъкри някоя манджичка на котлона и да усетите приятния й аромат. В ежедневието ви е навлязло бързото хранене на крак – я някой сандвич, я пица или баничка. Е, това си има и своите преимущества – не ползвате чинии, които след това ще трябва да миете. Разбира се, това не бива да ви притеснява. Колкото повече време минава, толкова по-голям опит придобивате и се усъвършенствате в извършването на цикъла. Тук-там започва да се прокрадва някоя свободна минута, през която поне може да се нахраните дъвчейки, а не както до момента – отхапване и бързо поглъщане.
Четвъртият недостатък води след себе си най-дразнещият:
Номер 3. Хаосът вкъщи
Ако допреди появата на бебето вие сте имали уютен и подреден дом, то след неговата поява трябва да му помахате с кърпичка в ръка за “довиждане”. Този дом вече никога няма да е същият. Неусетно се сдобивате с толкова нужни и ненужни вещи, че жилището ви започва да се пука по шевовете. Играчките на наследника лавинообразно се увеличават. Чудите се къде да ги съхранявате – може би между шезлонга и активната гимнастика. Или пък под столчето за хранене?! Уф, ама те са толкова много… Май на всички възможни места ще ги съхранявате, докато детето ви не се събуди от сън и ги разпилее по подовете на всички стаи.
Ако по някое време, докато се опитвате да миете чиниите, се почувствате някак некомфортно и усетите някакво дразнене – проверете дали случайно в бельото си нямате попаднало строителче или лунен пясък! Това може да облекчи дискомфорта ви. И внимавайте друг път къде сядате! Поне преди това можете с ръка да поразбутате играчите и да си освободите площ за седене. То не че се отдава много време и възможност за сядане, ама все пак за да не ви отекат краката е хубаво поне 5 минути на ден да поседите. А! Ама докато сте зареждали пералнята сте изпуснали отрочето от погледа си и изведнъж разбирате, че то е прекрасен художник! Изрисувало е де що види с пастели, моливи, химикалки, флумастери – каквото е намерило под ръка. Тук вече сигурно много се гордеете с него :-). Няма как иначе да е. Едва ли ще сте му ядосана… Нищо, че скоро сте приключили с ремонта и обзавеждането ви е ново-новиничко! Неговите произведения са ехе-е-е къде-къде по-стойностни!
Най-предизвикателният недостатък е:
Номер 2. Разходките по детските площадки
Ако досега изброените недостатъци на майчинството не ви се струват чак кой знае каква болка за умиране, то детските площадки ще ви се сторят най-мъчителното изпитание! Това е вид каляване на нервите на майката, тестване на търпимостта й към всевъзможни предизвикателства.
Детските площадки! Това са места, където се събират множество малки човешки единици, заедно с техните по-големи придружители. Тези множество малки човешки единици често имат способността да се държат като свободни електрони. А най-много обичат да тестват свойствата на брауновото движение, но с едно “малко” подобрение – писъци и крясъци във високия регистър. Освен брауновото движение, на детските площадки се тестват и други физични свойства – при какво ускорение и с каква маса може с най-малко поражения да се падне от пързалката. А тестовете за проверка наличието на гравитация се състоят в покатерването на висок клон на кичесто дърво, от което се търси най-неподходящото място за приземяване. Това цели да се провери как работи здравната система у нас. Колко бързо би могла да пристигне една линейка и колко са наличните линейки в държавата като се има предвид, че има огромно количество детски площадки, дървета около тях и достатъчно малки човешки единици, които да участват в този експеримент… Видно е, че детските площадки са в основата на образователната система в България. Децата от съвсем малки получават практически познания и умения по физика и химия – когато намерят някое добре заровено животинско изпражнение в пясъчника, не пропускат да го тестват и него!
На първо място, най-неприятният и тежък недостатък на майчинството е:
Номер 1. Боледуване на бебето/детето
Това е моментът, в който изчезва усмивката от майчиното лице. Няма вече чувство за хумор. Сърцето й се свива при вида на малкото същество, което изпитва болка и неразположение. Целият свят придобива тъмен нюанс и нищо друго няма значение, освен да види отново палавото пламъче в очите на милото човече. Няма майка, която при висока температура да остане хладнокръвна и безразлична. Колкото й опит да има, с каквито и познания да разполага, тя се притеснява за детето си.
А чакането пред лекарските кабинети в такъв момент е меко казано кошмарно. Когато най-накрая успеете да влезнете при лекаря, се молите да не изпише за лечение всички налични елементи от Менделеевата таблица. Защото освен, че е трудно да гледате детето си боледуващо, е още по-трудно да му дадете да пие всевъзможни лекарства. То стиска уста, реве, върти глава, само и само да не попадне елементът от Менделеевата таблица в устата му.
И тук вече става ясно, че разните му там гореизброени недостатъци на майчинството автоматично стават маловажни и незначими. Най-важното е детето ви да бъде здраво!
И в заключение ще кажа, че колкото и недостатъци да има майчинството, то най-приятно е да успеем да създадем радост на децата си, да ги дарим с усмивки и да ги въведем във вълшебния свят на някоя приказка, вечер преди лягане :-). Да направим детството им вълнуващо и незабравимо.
2 Comments