Във всеки дом има поне по една вълшебна кутия, която приковава моментално вниманието на детето. С натискането на едно копченце се отваря необятен и интересен свят. Свят, изпълнен с много шарени и забавни неща, пресъздадени от Нейно Царско Величество – телевизионната реклама. Тя е в състояние да прекрати всяка щура беля на секундата и да накара детето с трепет да застане на едно място и да се облизва пред екрана, поднасящ намазана филия с шоколад или да танцува ентусиазирано в кръг и да си припява: “ей, шоколадец, бате!” А вие междувременно се възползвате от зяпналата му злояда уста и бързате да пъхнете една-две лъжици пълноценна, зеленчукова консистенция, докато детето не се е усетило, че шоколадът всъщност няма точно такъв вкус.
Както почти всяко нещо, свързано с възпитание на деца, и рекламата (не че тя е някакъв възпитателен подход, но присъства в ежедневието на децата ни като такъв елемент) има своите плюсове и минуси. За всеки родител те са с различни параметри – от “промиване на мозъци” до нецензурно съдържание.
Минуси на рекламата
Като се включи онова вълшебно копченце и настане пъстрият свят на рекламите, детето започва да използва твърде често и настойчиво думички като “искам” и “купи ми”. Ако решите да му откажете, може да му хрумне “гениалната” идея да счупи телевизора, за да си вземе желаното нещо. Добре, че е само на етап споделяне на идеята, а не на извършване на действието, че иначе сте обречени на разорение. Ако пък му угаждате на всяко “искам” и “купи ми”, пак ще сте обречени на разорение. Та най-големият минус на рекламите е разорението и настойчивото използване на двете горепосочени заповедни форми.
Плюсове на рекламата
То не че е някакъв велик плюс, но поне е някакво улеснение когато детето е болно и се налага да приема лекарства, за които по принцип стиска уста. Но щом дадено лекарство се рекламира по телевизията – то е хубаво нещо, пие се с желание и ентусиазъм, даже с радост. Дори само си го иска и следи за редовното му приемане. Ако случайно се разсееш и забравиш, те подсеща.
Друг момент е младият гений да вземе четката за зъби и да започне да почиства усилено устата на детето от рекламата, ядящо близалка, за да не му се появят кариеси. Възможно е понякога това да се случи и с паста за зъби върху четката – зависи от бързината на реакция на детето. 🙂 Има все пак и някакъв образователен елемент в цялата тази рекламна магия. Вие със сигурност можете да посочите още много плюсове и минуси на рекламите и ще се радвам да го направите в коментарите под темата, за да направим един баланс най-накрая кои са повече – плюсовете или минусите! Колкото на нас родителите да не ни харесва понякога въздействието на рекламите над децата ни, толкова пък те предизвикват интерес у тях, защото са направени точно с тази цел.
Вкъщи, докато гледаме телевизия и дойде рекламен блок, си обясняваме рекламите като детски филмчета. Кое, как и защо се случва, дали е глупаво или подвеждащо. И като споменах детските филмчета, някак си съм длъжна да кажа, че те са в пъти по-неприемливи от рекламите и въздействието на част от тях са с голяма доза негативно влияние. Но това е една друга дълга тема…
Независимо от това обаче, трябва да си признаем, че не можем да вървим срещу технологичното развитие и съпътстващите го екстри, и е по-важно как ще постъпим спрямо децата си. Можем и трябва да ги научим как да възприемат поднасящата им се информация и да формират поведението си спрямо нея в един бъдещ, но недалечен период. Всичко е въпрос на възприятие.
Снимка: DENNIS HALLINAN/ARCHIVE PHOTOS/GETTY IMAGES
Leave us a Reply