Идеята за тази статия се върти в главата ми отдавна. Достатъчно отдавна, за да претегля многото „за“ и „против“ написването и публикуването й в уютното ни онлайн кътче. В нея обаче няма да пиша за аргументите „за“ и „против“ ползването на мобилни устройства от подрастващи деца. Истината е, че не съм привърженик на „отглеждането“ на деца пред телевизор или друг вид екран (било компютър, смартфон, таблет и т.н.), но трябва да призная, че на моето собствено дете дневно му се събират няколко по 5 минути гледане на „бебешки канал“ или тв реклами. Все пак ще напомня (на себе си също), че според изследванията, на деца под 2-годишна възраст не се полага „екранно време“, тъй като не е ясно влиянието, което оказва върху интелектуалното им развитие.
И в същото време, всички ние живеем в един все по-технологичен и дигитален свят, в който става все по-трудно, граничещо с невъзможно, да изолираме децата си от технологичните придобивки в дома ни (особено с напредването на тяхната възраст и любопитство към заобикалящата ги среда).
Затова и смятам, че тази статия ще е полезна за мнозинството родители, които са възприели възпитателна теория за умереност в ползването на технологии при отглеждането и възпитанието на детето си и не изпадат в крайни позиции по отношение на тях. Т.е. за тези от родителите, за които смартфонът им отдавна не е „тяхна“ придобивка, а е споделяна с малчугана у дома (за препоръчване контролирано, ако държите на придобивката си). Дали за да отвлечете вниманието му от нещо за 5 минути, за да успеете да свършите друго набързо, дали когато сте на дълго и отегчително за детето пътуване или се опитвате да го укротите на непознато и/или неприспособено за него място.
И след цялата тази прелюдия, ето и идеята ми: да Ви предложа няколко безплатни мобилни приложения, подходящи за деца във възрастовата група до предучилищна възраст.
Baby Explorer е личният ми фаворит, тъй като дори в безплатна версия, предлага няколко различни игрички, които създателите на приложението твърдят, че са за деца между 0 и 6 г. Предполагам за децата под 2 години вариантът е родителят да играе и обяснява, докато детето следи случващото се. Общо взето така се забавляваме и двамата с моя син. Някои от игрите са: пукане на хвърчащи балони, пъзели, игра с топка, ловене на пеперуди, свирене на ксилофон и други за разпознаване на звуци, упражняване на паметта и т.н.
Peek-A-Boo е една от първите игри, които детето след 2-годишна възраст вероятно ще възприеме лесно и ще бъде заинтригувано. Мобилната английска версия на нашенската игра на „ДЗАК!“ е поднесена във вариант със симпатичен герой, който се крие зад три на брой сменящи се предмета, а детето трябва да отгатне зад кой от тях е скрит.
PuzzleTime – безплатната „lite” версия на играта предлага подреждането на 3 варианта на пъзел – с животни, геометрични форми или числа, придружено с весела мелодийка и сигнали за правилно или грешно поставено парче от пъзела.
LEGO 4+ представлява малка и несложна игра, която според компанията е подходяща за деца между 4 и 7 години. В безплатния й вариант детето може да създаде превозно средство, с което да достигне до желаната дестинация. По пътя събира монети, с които си осигурява повече части за построяването на следващия обект. Макар да няма особено много опции, играта ще бъде забавна на детето, което познава реалните игри с конструктори (които, разбира се, остават предпочитаният начин за забавление 😉 ).
Както ще установите, гореспоменатите мобилни приложения са кратки и повтарящи се игри, като целта им не е да карат детето да играе безкрайно на Вашия телефон или таблет, а по-скоро да му осигурят забавление в рамките на 5 минути (горе –долу толкова е продължителността им) и същевременно достатъчно бързо да му омръзнат. 😉
Можете да откриете всяко от тези приложения за Android и iOS платформа, безплатно, чрез изписване на името му в търсачката на мобилния апликейшън маркет.
И накрая отново ще напомня, че дисплейните устройства у дома определено са фаворит за децата ни, но това не е повод да ги превръщаме в тяхна основна играчка. Уменията, които децата придобиват чрез реалните игри и най-вече чрез общуването с родителите си не може да бъде компенсирано с никоя технологична джаджа, независимо какво твърди производителят й! 😉
Снимки: Интернет
5 Comments
Мама All Inclusive | Vip Bebe