“Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки. Ако искате децата ви да бъдат по-интелигентни – четете им повече приказки.”
А. Айнщайн
Какво общо има интелигентността с приказките?
Според Айнщайн логическото мислене може да ни отведе от точка А до точка Б, но нещото, което може да ни отведе навсякъде е въображението. Едно единствено същество във Вселената притежава тази уникална способност и това същество се нарича Човек. Имаме привилегията да разполагаме с този неизчерпаем ресурс от творческа и съзидателна енергия, но много от нас, привилегированите, просто оставяме този дар да атрофира.
Добре подбраната приказка е лесен и чудесен начин за забавление, който родителите предлагат на малките. Смели юнаци, красиви принцеси, вълшебства – децата обичат и харесват този приказен свят. Освен развлекателни, приказките са и полезни за развитието и разширяването на въображението. Някой би си казал : “За какво пък на детето ми чак толкова му е притрябвало развито въображение, може да се изолира от реалността, да не се справя с житейските грубости”. Риск винаги има, но хората с въображение по-лесно и интересно вървят през живота.
Факт е, че велики открития са правени благодарение на въображението, световноизвестни художествени творби и произведения на изкуството са създавани благодарение на въображението, в днешно време маркетинговите шедьоври са винаги плод на богато въображение, накратко – човешкият гений се проявява чрез въображението. То е необятно, неограничено и мощно.
Логическото мислене, разбира се е безкрайно необходимо за пълноценното ни съществуване, но то е ограничено. Комбинацията от логика и въображение са в основата на нещо много важно – самостоятелното мислене. Основна цел, която съм следвала и, мисля, до голяма степен постигнала във възпитанието на моите деца, е развитието на самостоятелно мислене. То е главен фактор за „правилната“ насока на живот.
Възприемането и оценяването на хората и събитията според собствената преценка, според собственото вътрешно усещане е нещото, което винаги ги е пазело от чуждо неблагоприятно влияние, манипулации и „тръгване по лоши пътища“. А развиването на самостоятелно мислене е в пряка връзка с въображението и интелигентността, тъй като и двете са неограничени, самозахранващи се и много лични.
А общото между въображението, интелигентността и приказките? Приказките са най-приятният и забавен начин за разгръщане на интелигентността чрез въображението. Един от любимите ми автори казва, че главният критерий, който определя интелигентността на човек, са не знанията и информацията, която е усвоил сами по себе си, а степента, в която човек се чувства добре. Колко логично, нали? А какво би могло да накара най-малките (а и най-големите) да се чувстват по-добре, от една прекрасна, интересна и вълшебна приказка, винаги завършваща с хепи енд?
Моята дъщеря порасна с много, много приказки и от малка до сега вярва в приказния живот, пълен с чудеса, и хепи енд-а. Вярва, и много ме радва, че неизненадващо животът й e наистина такъв (каквато е и тя) – ПРИКАЗЕН, ЧУДЕН И ЩАСТЛИВ с много хепи енд-ове и много хепи начала.
Снимка: Интернет
3 Comments
За “човешкото” в приказките и приказното у човека | Vip Bebe