Храненето на бебето и детето е един мно-о-ого деликатен процес. Повечето деца проявяват пълна незаинтересованост към някакви си там купички, пълни с абсолютно безинтересни работи и прободени с лъжица или вилица за привличане вниманието на жертвата… На хранителното бойно поле се разиграват толкова тактики за взаимно надхитряване на противника, че винаги трябва да бъдем по-изобретателни от дребното взискателно човече. Бихме могли да експериментираме с различни видове билки и подправки за овкусяване на ястията му. Така с един куршум (добре, хайде няма да убиваме зайци, прибирам си куршума 😉 ), така ще имаме двойна полза – хем ще направим по-вкусна храната, хем ще съдържа много полезни вещества за доброто развитие на подрастващия организъм.
Ето и някои подходящи подправки:
Целината е несправедливо пренебрегвана подправка в приготвяне на ежедневните ястия. Има специфичен аромат и невероятни вкусови качества, изключително високо съдържание на витамин А, а стеблата й са богат източник на витамини от групата В – В1, В2, В6, както и витамин С, калий, фолиева киселина, калций, магнезий, желязо, фосфор, натрий и незаменими аминокиселини.
Повечето храни губят хранителните си качества при термична обработка, но целината запазва много от своите при готвене. Изключително подходяща е за подправянето на супи и в суров вид за овкусяване на салати. Целината допълва идеално вкуса на ястията с меса и гозби с картофи. При варенето или задушаването на целина трябва да се има предвид, че колкото е по-дребно нарязана, толкова по-силен аромат ще отдели. За да се запазят всички витамини, тя се слага във вряща вода и се вари в затворен съд. А ако искате да включите и малчуганите в приготвянето на свежо ястие, ето и една лесна за приготвяне от тях салата. Чудесен подбор от вкусове и аромати е комбинацията на зелената част на целината с краставица. Можете да им възложите да режат внимателно във всякакви форми и дължини и двете съставки, да покажат творческите си умения и след това да се насладят на резултата. Овкусена с чист зехтин и малко сок от лимон си е направо хрупкава витаминозна бомба.
Карамфилът е друга подправка, която се пренебрегва при приготвянето на ястия за деца. Той е мощен антиоксидант сред подправките. Карамфилът възбужда апетита, премахва стомашно-чревни болки, а аналгетичните му и антисептични свойства спомагат оздравяването по време на настинка или грип. Добавянето на карамфил към чая е един чудесен вариант за ежедневната му употреба в храненето на детето.
Канелата е чудесен вариант за подправяне на сладкиши, придава и апетитно ухание. Тя има противовъзпалително и заздравяващо действие, стимулира сърдечната дейност, регулира храносмилането. Една кафена лъжичка канела, прибавена в десерта, може да предотврати покачването на нивото на кръвната захар в кръвта след нахранване.
Можете да си направите една чудесна следобедна закуска в студените зимни дни. Дайте една филия хляб на детето си, която да намаже с мед и след това да поръси с канела. В добавка направете и чай от мащерка с карамфил и се наслаждавайте на студената зима през прозореца! 🙂 Може да си пуснете и музика за добро настроение, за да приложите в употреба твърдението “здрав дух в здраво тяло”.
Така вече ще имате първата крачка към победата над злоядото мъниче – залисано в доброто си настроение ще вземе пък и да се нахрани…
Leave us a Reply