“Дивите лебеди” ми беше любимата приказка, когато бях малка. Много я обичах. Бях впечатлена от силната воля на сестрата, която шиеше ризи от коприва за братята си, въпреки болката, която изпитва, само и само да ги спаси от злата магия. Оказва се, че вълшебствата в приказките могат да бъдат и вълшебства в реалността. Свойствата на копривата са точно такива. Българската кухня предлага приказно вкусни гозби с коприва, които най-често присъстват на пролетната ни трапеза. Целта е да се засили организма, който през зимния период е изчерпал запасите си от жизненоважни за него вещества. Към жарещата коприва трябва да подходим с благодарност за приноса й към нашето здраве:
1. Като повечето зеленолистни растения, копривата има високо съдържание на желязо, което увеличава хемоглобина и еритроцитите в организма на човек.
2. Тя има противовъзпалително действие и подобрява обменните процеси в тялото.
3. Подпомага борбата с диабета като понижава съдържанието на захар в кръвта.
4. Ако човек страда от някакъв вид алергия /тук спада и сенната хрема/, трябва в продължение на по-дълго време да пие чай от коприва.
5. Копривата спира косопада и подхранва и възстановява косата.
6. Тя е добро средство срещу пролетна умора, заради съдържащите се в нея високи нива на витамин “C”.
7. Отварата от коприва повишава и отделянето на пикочна киселина, помага при жълтеница, чернодробни и жлъчни заболявания.
8. Честата употребява в ежедневието предотвратява много болести на стомаха, червата, костната система и нервите.
9. Копривата подпомага и засилва имунната система при инфекции.
10. Консумацията на коприва увеличава кърмата и подобрява качеството й.
Копривата има две важни и рядко срещащи се в природата качества – тя е отлична храна и също толкова добро лекарство, което предотвратява появата на заболявания, а ако са се появили – ги лекува. Затова всеки от нас, който иска да бъде и да се чувства здрав, трябва да я има във всекидневната си диета.
Високата степен на универсалност на лечебните си свойства копривата дължи на богатия си химичен състав.
Тя съдържа белтъчини, биогенни амини, разнообразие на соли, витамини А, Ц, К, В2, фловоноиди, фитоестрогени, гликозиди, дъбилни вещества. Богата е и на органични киселини, каротиноиди, хлорофил и др., а може би и на други, неоткрити още съставки.
Как и под каква форма да приготвяме копривата?
ЗАПАРКА НА ЧАЙ – една препълнена чаена лъжичка само се преварява с ¼ л. вода, оставя се малко да покисне.
ТИНКТУРА ОТ КОПРИВА – корените изровени през пролетта или есента, се измиват с четчица, нарязват се на дребно и се напълват в бутилка. Заливат се с 38 до 40%-това житна ракия и се оставят 14 дни на някое топло място.
БАНИ НА КРАКАТА – по две препълнени шепи добре измити дръжки и листа от прясна коприва се накъсват и оставят в 5 л. вода. На следващия ден се слагат на печката. След това при температура, колкото може да издържи човек се накисват краката в продължение на 20 минути. През цялото време копривата остава във водата. Тази баня затоплена отново може да се използва от два до 3 пъти.
МИЕНЕ НА ГЛАВАТА – 8 до 10 препълнени шепи прясна или изсушена коприва се слага в 5 литрова тенджера със студена вода и на слаб огън и се остава да кипне. Остава се 5 мин да покиснат. Изплаква се косата.
ЧАЙ ОТ КОРЕНИ ОТ КОПРИВА – 2 чаени лъжички с нарязани на ситно корени се накисват в ¼ литър студена вода и се оставят да пренощуват, на сутринта леко се подгряват и се прецеждат. Пие се на глътки.
като кръвоспиращо средство при външни и вътрешни кръвотечения, включително заради язва на стомаха и дванадесетопръстника, хемороиди и рани.
Никога не бива да подценяваме лечебните свойства на копривата, но ползването й трябва да бъде съобразено с конкретното състояние на организма. Коприва не бива да се приема при следните състояния:
*В първия триместър на бременността;
*Лечението с антидепресанти и лекарства за безсъние — растението засилва тяхното действие;
*Тромбофлебит, разширени вени, повишено съсирване на кръвта и атеросклероза — при използването на коприва се причинява сгъстяване на кръвта, което е опасно при тези патологии.
*Хипертония’
*Кървене поради киста, полипи и други тумори на матката;
*Тежко бъбречно заболяване.
А иначе, като се замисля за близкото минало, то жаренето с коприва при непослушание на децата си е било с чисто лечебна цел! 🙂
Leave us a Reply