Приятелите заемат специално място в живота на всеки човек. Той ги подбира според своите лични възприятия. Изграждането и поддържането на взаимоотношения не е лесна работа, особено за едно дете, което се намира в началото на изграждането на личността си. Необходима му е помощ и подкрепа в тази насока. Приятелството е едно от изпълващите със стойност човешкия живот неща. Ето защо е важна част за изграждане в живота на децата. Създаването на стабилни приятелски взаимоотношения дава увереност на израстващата личност за добра самооценка като индивид и за удовлетворяване на потребностите на комуникация със себеподобни. Приятелства не се създават лесно, особено в ранна детска възраст, когато децата все още търсят себе си и опознават света.
Приучаването към сприятеляване е важна стъпка от прехода към съзряване. Това зависи много от начина, по който децата придобиват някои социални умения, като способността да се сближават, да участват в групово решаване на проблеми, да се справят с конкурентни и конфликтни ситуации, да се разбират с връстниците си.
Как да помогнем на детето да се социализира?
Нашата роля като родители е когато го извеждаме навън на разходка да го наблюдаваме как се държи с другите деца, а не просто да си седим на пейката и да си говорим кротко с друга майка. Редно е когато извеждаме детето навън да сме наясно, че имаме отговорната задача да го насърчаваме и подкрепяме в изграждането на взаимоотношения с другите деца, а не просто да го пускаме като куче на полянка и да люпим небрежно семки…
Насоките, които трябва да съблюдаваме и в последствие да разговаряме с детето:
– дали уважава другите деца
– цени ли мнението им
– дали не накърнява с нещо чувствата им
– дали не упражнява физическо насилие над тях
– дали е инициативен и равностоен партньор в детските игри
За да можем да помогнем на децата си да преодолеят социалните проблеми, преди всичко трябва да си дадем сметка за уменията, които те притежават, и уменията, които им липсват, както и да разберем как си избират приятелите. За тази цел е хубаво да говорим с тях:
– интересна ли им е била играта с конкретното дете
– вярва ли на детето, с което е играло
– чувства ли се добре в неговата компания
– имат ли общи интереси
И когато забележим липса на определени умения да насърчим развитието им.
Защо е толкова важно да се обърне внимание на тези взаимоотношения между собственото ни дете и връстниците му?
Защото според своите възприятия те изграждат връзки, които ги карат да се чувстват пълноценни, важни, желани. Тези взаимоотношения им помагат да се изградят като личности и да усетят, че са потребни някому. Има деца, които много трудно се сприятеляват с другите. Чувстват се аутсайдери, живеят в свой свят и трудно допускат други деца до себе си. Забележим ли такова поведение в собственото си дете, то с всички сили и средства трябва да работим в посока на промяна на тази ситуация. Детето само не би могло да се справи, затова е необходима и помощ от родителя – с неговия опит и познания.
Емоцията от едно добро приятелство създава прекрасно чувство във всеки индивид, поражда множество усмивки, прекрасни моменти и незабравими спомени, които във времето се превръщат в стабилна основа на зрялата личност.
Leave us a Reply